Adıyaman Çevresi Tekstil-Konfeksiyon ve Yeni Sektörel Gelişimlere Destek Çalıştayı

Adıyaman Üniversitesi  ve  Moda-Hazır Giyim Federasyonu işbirliği ile “1.Adıyaman Çevresi Tekstil-Konfeksiyon ve Yeni Sektörel Gelişimlere Destek Çalıştayında” Gaziantep Üniversitesi Teknopark Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Deniz Vuruşkan, Tekstil’de teknolojik ürünlerin önemi  ile ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

Adıyaman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Vehbi Koç Konferans Salonunda  26-27 Ocak 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen çalıştaya, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü , Moda Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, Adıyaman Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Ragıp Aras, Adıyaman Üniversitesi akademik ve idari personel ,Ak Parti İl Başkanı Seyfettin Bilen ve STK Temsilcileri ile tekstil sektöründe faaliyet yürüten sanayiciler katıldı.

İki gün süren çalıştayda,  “Teknoparkların Tekstil Endüstrisine Katkısı” ile ilgili sunum yapan Gaziantep Teknopark Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Deniz Vuruşkan “Türkiye’de Teknoparklar 15 yıl gibi kısa bir geçmişleri olup, yaklaşık  40 tanesi aktif çalışmaktadır. Teknoparkların içerisinde bulunan kiracı firmaların  sektörel dağılımlarına baktığınızda; Ankara, Gebze, İstanbul gibi büyük kentlerde dahi  yazılım-bilişim alanlarında faaliyet gösteren firmaların ağırlıklı olduğunu görürsünüz. Bu bağlamda, Gaziantep Teknopark içerisinde 6 adet tekstil ağırlıklı firmanın bulunması ve bunların içerisinde Royal Halı gibi dünya devi bir firmanın yer alması farklılığımız diyebilirim. Ayrıca Gaziantep’te son dönemlerde fonlanan 3 adet SAN-TEZ projesinin, 2 tanesinin Royal Halı tarafından yapılması sevindirici bir gelişmedir” dedi. “İkinci gün gerçekleşen “Bölgede Katma Değerli Yüksek Tekstil –Konfeksiyonda İnovatif Marka Ürünlerin Üretimini Sağlamak ve ihracat Pazarlarının Sağlanması” konulu panelde “Bölgenin Tekstilde Dünya’ya” açılımının nasıl sağlanacağı hakkında bilgiler aktaran Vuruşkan “İhracatta pazar ağlarının artırılması, katma değeri yüksek teknolojik ürünler üretimi, moda, marka gibi konular firmaların sürdürülebilirliği için önemli. Nasıl daha fazla kazanabilirim ve söz sahibi olabilirim diyorsanız bunun iki yolu vardır. Bunlardan ilki; Katma değerli ürünler üreterek satış fiyatını siz belirlersiniz. Katma değerli ürün üretiminin kar marjına etkisini örneklendirmem gerekirse; Otomobil 1kg’ımı yüz dolar, yolcu uçağı bin dolar, ilaç 10 bin dolar, Mikro ve Nano uygulamaların kg’ımı ise 4 milyon dolardır. Diğer bir yol ise Moda ve Markalı ürünler üreterek sadık müşteri portföyü oluşturmaktır. Bu iki yolun gerçekleşmesi ise Ar-Ge ve Ür-Ge ile olur. Özellikle bu bölge de tekstil ağırlıklı faaliyet gösteren firmaların teknik ve endüstriyel kısımlarındaki çalışmalarında Ar-Ge çalışmalarına yer vermesi gerekiyor. Bu nokta da, Gaziantep Teknopark olarak, bölge sanayisini geliştirecek her türlü desteğe hazırız” ifadelerini kullandı.

 Adıyaman Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tasmacı yönetiminde gerçekleşen panelde Başbakanlık Proje Danışmanı Erol Kayhan, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu, Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, Adıyaman Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Ragıp Aras,  Adıyaman KOSGEB Müdürü Adnan Akyüz gibi çeşitli kurum yöneticileri ve sanayicilerden isimler katıldı. Panel, katılımcıların bölge sorunları ve beklentilerini dile getirmeleri ile sona erdi.

 

Güncelleme Tarihi: 2/10/2015