Tarihçe

GAZİANTEP TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ KURUCU VE İŞLETİCİ A.Ş.
GAZİANTEP TEKNOPARK

Gaziantep Teknopark, Gaziantep Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Ankara Cyberpark işbirliğiyle 12 Ocak 2007’de kurulan bir bilim ve teknoloji parkıdır. 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri mevzuatı kapsamında 2008 yılı Ekim ayında faaliyete geçmiştir.

2008 yılı Ekim ayında yapımı tamamlanarak faaliyetlerine başlayan Gaziantep Teknopark, Gaziantep Üniversitesi kampüs alanı içinde, 163 dönüm arazide yer almaktadır. 3000 m² lik A Blok ve 1250 m²’lik B Blokta faaliyet göstermekte olan Gaziantep Teknopark’ta yazılım, bilişim, tasarım, danışmanlık, biyoteknoloji, gıda, makine, tekstil gibi alanlarda faaliyet göstermekte olan firmalar, Ar-Ge çalışmaları yaparak şehrimiz ve ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmakta, aynı zamanda Teknopark’ın sunduğu avantajlardan faydalanmaktadır.


“Gaziantep Teknopark” olarak marka tescili yapılan Gaziantep Teknoloji Geliştirme Bölgesi, özellikle İngilizce eğitim yapan Mühendislik  Fakültesi ve bölgenin en  önemli fakültelerinden biri olan Tıp Fakültesi ve Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile bilimsel ve teknoloji potansiyeli çok yüksek olan Gaziantep Üniversitesi’nin bu alanlardaki başarılı çalışmalarının ticarileşmesine uygun ortam sağlamakta ve bölgede yer alan teknoloji firmalarına akademik bilgi konusunda ışık tutmaktadır.